Grigore Vieru – poet al neamului, poet al tuturor vârstelor, poet cu „lira-n lacrimi”.
     Acest om plăpând, cu suflet de copil, a trăit în limba română, ducând pe umerii săi firavi crucea neamului nostru spre un viitor mai bun.Visul său era de a ne uni prin cuvânt, prin bunătate şi iubire de aproape. Astăzi visul lui pare mai aproape ca niciodată, pentru că oamenii din diferite ţări, de diferite naţionalităţi, de crezuri religioase îl pomenesc, apropiindu-se unul de celălalt, amintindu-şi de omul care a locuit la marginea unei iubiri.
    I-au adus un omagiu și elevii din clasa a IV-a ,,E”, diriginte Cudalb Natalia, care l-au comemorat prin poezie și cântec în cadrul activității ,,Grigore Vieru - o dăinuire veşnică pentru   neamul nostru”, desfășurată în data de 14 februarie, 2020, în cadrul instituției.
       Grigore Vieru a fost mai mult decât un poet, a fost însuşi sufletul Basarabiei. Tot ce e mai frumos astăzi poartă numele lui. El a ştiut cel mai bine să aşeze alături cuvintele: Grai, Mamă, Patrie, Iubire şi de aceea merită cununa recunoştinţei noastre.0

Adăugați un comentariu

Se încarcă